Motiváció, önbecsülés, önmegvalósítás IV. – minitréning

Mai témánk az Önbecsülés, mellyel együtt az önszabotázsról is beszélnünk szükséges.

Az embert autonóm lény, aki képes a saját magát érintő kérdésekben döntést hozni. Az ember racionális lény is, ezért tud a számára legmegfelelőbb, illetve a legelőnyösebb megoldások közül választani. Ennek ellenére meglepő, hogy rengeteg ember milyen gyakran rombolja, gátolja saját magát, és milyen kevés olyan ember van, aki ápolja, gondozza és nem utolsó sorban szereti magát.

A dolgok nem mindig úgy sikerülnek, ahogyan az ember tervezi, nem minden esetben kapjuk meg azt amire vágyunk, néha nem sikerül elérni a magunk elé kitűzött célokat. Ha ez bekövetkezik, és nem azt kapod az élettől, mint amit vártál, akkor általában mi szokott történni? Ingerült leszel, lehangolt, kedvetlen, a bénaság és tehetetlenség érzése tölt el. Haragszol a világra és mindenkit hibáztatsz a kialakult helyzet miatt. Mindezzel sajnos csak magadnak ártassz.

 

 

 

Ha van olyan ismerősöd, barátod, aki azt mondja neked, hogy száz százalékban felelős vagy a kialakult helyzetért, talán úgy meg is sértődsz rá, hogy többet szóba sem állsz vele.

Persze senkinek sincs joga arra, hogy bíráljon téged, mégis valóban igaz, hogy mindig van kettő vagy több út, melyek közül választhatunk. A döntés felelőssége a miénk, így tehát a pozitív vagy negatív kimenetelért is csak mi lehetünk a felelősek.

Az önszabotázs lényege, hogy az elméd lecsendesítése helyett – a sikertelenség okán – olyat csinálsz, úgy viselkedsz, hogy az eredmény nem lehet más: sokkal távolabb kerülsz a vágyott céltól. Az önszabotázs az önmagadhoz való viszonyod egyik speciális szintje, valahol az önkorlátozás és az önpusztítás között.

Társulnak hozzá kisebb-nagyobb lelki megrázkódtatások, amelyeket az ember hajlamos szinte kényszerszerűen megismételni, és újra és újra belesétálni a csapdákba. Az életünk során ismételt cselekvésekből könnyen szokások formálódhatnak, amelyek akkor is ellenállnak a változtatási törekvésünknek, ha egyébként felismerjük az ártó jellegüket.

Az önszabotázs folyamatok felfedezése és eltüntetése a legtöbb esetben nem megy egyedül, hiszen rossz szokássá vált, egészen tudattalan és automatikus módon zajlik. Nagyon sokat tud segíteni egy külső szemlélő, és igen nagy lendületet adhatnak azok a gyakorlatok, illetve azok a módszerek, amelyek segítenek véglegesen kiiktatni az önszabotázst.

 

 

 

Melyek ezek?

– vedd körül magad olyan emberekkel, akik pozitívan gondolkoznak, sikeresek

– ne legyél lúzer, akit rángathatnak a barátok, a családja

– ne alkalmazkodj folyton másokhoz, mert sosem fognak tisztelni téged és az akaratodat

– ülj le, és figyeld meg, hogy érzed magad most a bőrödben

– írd le, mi nem jó most az életedben, azon kell változtatni

– írd le azt is, ami vágyaidnak megfelelően alakul, ami jó érzéssel tölt el most

– döntsd el, hogy ezen túl Te fogod irányítani az életedet

– írd le szintén a céljaidat, amit 1-5 éves távlatban szeretnél elérni (vannak rövid és hosszú távú célok, pld. lakáscsere vagy egy új szakma megszerzése, utazás, vállalkozás, párkapcsolat, stb.)

– ha elfoglalt vagy, akkor is legyen Énidőd, amikor csak magaddal foglalkozol.

Ha ezen kritériumok mentén alakítod ki az új életed, az önszabotázs életmódod átalakul önbizalommal és sikerrel teli életté.

Az önbecsülésed szintje úgy emelkedik, ahogy egyre jobban érzed magad a bőrödben. 

 

 

 

Kezdd el drasztikus változtatással: jelentkezz be már jövő héten fodrászhoz, kozmetikushoz, ez legyen minden hónapban rendszeres programod. Vásárolj új ruhát, cipőt. Ha most nincs is rá pénzed, nem baj, akkor nézelődj és képzeld el, hogy megvetted. Nemsokára így is lesz.

Kellemesen jó idő van már, szerezz egy kis színt az arcodra, a testedre. Sétálj egy nagyot, szívd be  a friss levegőt, töltődj fel, ezzel együtt érezni fogod, hogy kiengedsz minden belső feszültséget. 

Olvass, szerezz új ismereteket. Törődj a növényeiddel, még mindig nem késő átültetni őket, újakat pedig bármikor vásárolhatsz.

Takaríts ki otthon, rendezd át az otthonodat, a szobádat. Ami felesleges, dobd ki ! 

Tölts egy kellemes délutánt a barátaiddal, barátnőddel. Ha ő is hasonló cipőben jár, mint Te, akkor együtt is gyakorolhattok.

Mostantól figyelj a gondolataidra, arra, hogy hogyan beszélsz, milyen szavak hagyják el a szádat. 

Tudni és érezni is fogod, hogy negatív vagy pozitív hullámhosszon vagy-e.

Kezdd el tehát ma a változtatást, a sötétség helyét vegye át a fény !

 

 

 Minitréningünk holnap a végére ér. Az utolsó minitréning cikk az önmegvalósításról fog szólni.

Tovább a blogra »